Szerkesztői etika
Folyóiratunk publikációs szabályainak megfelelően az eredeti, tudományos igénnyel kidolgozott cikkek publikálását szorgalmazzuk. Minden beérkezett tanulmányt első fokon a felelős kiadó bírál el. A kéziratokat ezután a szerkesztőbizottság olvassa el, és értékeli a tudományos érték, a szakterülethez való illeszkedés, valamint a szerkesztési szabályoknak és a szerzői irányelveknek való megfelelés szempontjából. A részletes Szerkesztési Irányelvek itt érhetők el.
Az elfogadott tanulmányokat legalább két szakértő bírálja el; értékelésük alapja a történeti kutatások, elméletek és módszerek újszerűsége és jelentősége. A Szaklektorálási folyamat részletes leírása itt érhető el.
A Szerkesztőbizottságnak biztosítania kell, hogy az évkönyvhöz benyújtott valamennyi anyagot bizalmasan kezeljék, amíg elbírálás alatt áll. A Szerkesztőbizottság és a szerkesztőség munkatársai a benyújtott kézirattal kapcsolatos információt nem oszthatnak meg mással a szerzőn, a bírálókon, szerkesztőségi tanácsadókon és a kiadón kívül. A Szerkesztőbizottság összetétele itt érhető el.
A szakértői értékelés során szerzett javaslatok, felvetések, információk bizalmasan kezelendők, személyes előnyszerzésre való felhasználásuk tilos. A bírálók nem vizsgálhatnak olyan kéziratokat, amelyek kapcsán összeférhetetlenség gyanúja áll fenn a kézirathoz kapcsolódó szerzőkkel, vállalatokkal vagy intézményekkel való verseny-, együttműködési vagy egyéb kapcsolat miatt.
Az évkönyvben való publikálás ingyenes, a szerzőknek nem számítunk fel semmiféle díjat.
A szerzőknek követniük kell a tudományos kutatás etikai elveit, és eredeti művet kell benyújtaniuk. Ha mások munkáját és/vagy szavait használták fel, azt megfelelően idézniük kell. A plágium minden formája etikátlan magatartásnak minősül és elfogadhatatlan. Kerülendő a felesleges publikálás (ugyanazon szöveg kétszeri közlése), a hamisított adatok, a szerzők és a munkában közreműködők hiányos feltüntetése, az ajándékszerzőség, valamint az összeférhetetlenség.
A Marisia nyílt hozzáférésű folyóirat. Minden tartalom ingyenesen elérhető bármely felhasználó vagy intézménye számára, letölthető pdf-fájlok formájában. A felhasználók a kiadó előzetes engedélye nélkül, a szerző és a forrás megfelelő feltüntetésével olvashatják, letölthetik, másolhatják, terjeszthetik, kinyomtathatják, kereshetik a cikkek teljes szövegét, hivatkozhatnak rájuk, vagy felhasználhatják azokat bármilyen törvényes és nem kereskedelmi célra. Ez összhangban van a BOAI nyílt hozzáférés definíciójával.
A Marisia folyóirat évente 150 példányban jelenik meg, és együttműködési megállapodás alapján ingyenesen terjesztik minden közkönyvtárban és bölcsész profilú tudományos központban, az országban és külföldön egyaránt.
A megkülönböztetés minden formáját elutasítjuk folyóiratunk lapjain és az értékelési folyamatban egyaránt.
A tanulmányok tartalmáért a szerzők felelnek. A szerző korlátlan jogot biztosít a kiadónak a munka bármilyen formában és/vagy médiumon történő közzétételére, akár haszonszerzés, akár más célból.
A CNCSIS és a nemzetközi adatbázisok követelményeinek megfelelően minden szerző megadja az intézményi hovatartozására és elérhetőségére vonatkozó adatokat, amelyek a cikkben nyilvánosságra kerülnek.
A Marisia folyóirat közlési etikára és szabálysértésre vonatkozó nyilatkozatai az Elsevier Kiadó etikai segédlete (https://www.elsevier.com/editors/perk) alapján készültek, követik a Publikációs Etikai Bizottság (COPE) nemzetközileg elfogadott ajánlásait, valamint a folyóirat-szerkesztők számára kidolgozott Gyakorlati útmutató iránymutatásait (https://publicationethics.org/files/u2/Best_Practice.pdf).